ME utbildnings­center i Bålsta

Vi erbjuder maskinförarutbildning i samarbete med Upplands-Brogymnasiet i Bålsta. Här finns också ME-skolans andra kurser och utbildningar. Våra erfarna lärare, den pedagogiska modellen och det praktiska lärandet ger en utbildning med hög kvalitet, som leder till jobb i en bransch med goda framtidsutsikter.

Utbildningarna är förlagda till ME Utbildningscenter vid Skanskas grustäkt vid E18 i Bålsta, där eleverna har tillgång till ett eget övningsområde för maskinkörning och för anläggning av husgrunder, avlopp och andra övningsmoment. Maskinparken består av bandgrävare, hjulgrävare och hjullastare.

Maskinförare via Bygg- och anläggningsprogrammet

På Bygg- och anläggningsprogrammet med inriktning Anläggningsfordon tillbringar du mycket tid i maskinerna. Under utbildningen får du praktik hos företagen i trakten och undervisning för körkort klass B ingår. Dessutom kan du välja ämnen så att du får behörighet för högskolestudier.

ME-skolans bygg- och anläggningsprogram på Upplands-Brogymnasiet

Maskinförare via vuxenutbildning

För dig som är 20 år eller äldre finns möjlighet att utbilda dig till maskinförare inom den kommunala vuxenutbildningen. Kurstiden är 30 veckor och innehåller sju delkurser samt grävmaskin och hjullastare. Praktik ingår med 3-4 månader och kan genomföras på hemorten om förutsättningar för detta finns. Kontakta oss för mer info om utbildningen.

ME-skolans maskinförarutbildning för vuxna

På ME Utbildningscenter i Bålsta erbjuder ME-skolan en högkvalitativ maskinförarutbildning för ungdomar och vuxna. Här kan du också göra kompetensprov, komplettera ditt yrkesbevis för fler maskiner och validera din kompetens. Här förlägger vi också kurser och andra utbildningar som hålls av ME-skolan.

Dragrännan 19, 746 50 Bålsta

Med bil:

  1. E18 avfart nr 147 mot Bålsta C.
  2. Vid Draget-rondellen kör höger mot Dragrännan.
  3. Skolan ligger några hundra meter rakt fram (nummer 19).

Kontaktuppgifter till våra lärare:

Johan Eriksson

Lärare

Telefon: 08-762 70 94

Mail: johan.eriksson@me.se

Stefan Eriksson

Lärare

Telefon: 08-762 70 60

Mail: stefan.eriksson@meskolan.se

Tryggve Eriksson

Lärare

Mail: ingtrygg@outlook.com

 

Göran Westerberg

Lärare

Telefon: 08-762 70 62

Mail: goran.westerberg@me.se

Skolledningen på ME Utbildningscenter i Bålsta.

Magnus Andersson

Affärsområdeschef yrkesutbildningar

magnus.andersson@me.se

Telefon: 08-762 70 81

Mail: magnus.andersson@meskolan.se

Christer Gartmon

Platsansvarig lärare

Telefon: 08-762 70 82

Mail: christer.gartmon@me.se

 

Annelie Forsell

Administratör yrkesutbildningar

Telefon: 08-762 70 86

Mail: annelie.forsell@me.se