Passar du som maskinförare?

Påstående 1

Jag vill lära mig köra grävmaskin och hjullastare i skolan.

Påstående 2

Jag vill att min gymnasieutbildning ska leda till ett yrke, så att jag kan söka jobb direkt efter studenten.

Påstående 3

Jag vill gå ett praktiskt program men ändå ha möjlighet att plugga vidare på högskola eller universitet efter gymnasiet.

Påstående 4

Jag är van att styra fordon och figurer på en skärm med hjälp av joystick eller knappar, alltså i dataspel.

Påstående 5

Jag vill få chansen att ta b-körkort på skoltid.

Påstående 6

Jag gillar teknik och att meka med maskiner och motorer.

Påstående 7

Jag jobbar gärna utomhus och till och med i en gruva. Mycket hellre än på ett kontor.

Påstående 8

Jag har funderat på att starta eget företag efter skolan.

Påstående 9

Jag gillar att testa nya saker, även om de verkar svåra i början.

Du svarade inte ja på någon av frågorna, så maskinförare är nog inte ditt drömyrke

Fundera på din framtid och gör gärna testet igen, om ett tag.

Skicka testet till en kompis som du tror skulle gilla maskinföraryrket:

Maskinförare kan vara ett yrke för dig

Välkommen på studiebesök på ME-skolan så berättar vi mer! Läs också om utbildningen och yrket här på vår sajt. Det är en utmaning att köra moderna maskiner men alla kan lära sig det med hjälp av våra engagerade lärare. Maskinförarutbildningen är en bra bas och du kan vidareutbilda dig till bland annat byggnadsingenjör och platschef.

Skicka testet till en kompis som du tror skulle gilla maskinföraryrket:

Du skulle trivas som maskinförare

Utbildningen ger dig en bred bas för att arbeta även med andra uppdrag i byggbranschen, till exempel som snickare och målare. Du har också möjlighet att få högskolebehörighet om du väljer till några extra timmars teori. Då kan du bli till exempel byggnadsingenjör, maskiningenjör eller platschef.

Skicka testet till en kompis som du tror skulle gilla maskinföraryrket:

Grattis! Du har hittat ditt framtidsyrke

Sök direkt till oss på ME-skolan! Vi finns i tio städer över hela landet. På många ställen finns chans att bo på internat. Alla skolor har stora övningsområden som ger dig möjlighet att träna på alla moment du behöver kunna i arbetslivet.

Skicka testet till en kompis som du tror skulle gilla maskinföraryrket:

Vill du provköra en maskin?

Välkommen att testa tillsammans med en av våra lärare.

OBS: Pga Covid-situationen har vi inga provkörningar för tillfället, men hoppas kunna sätta igång på allvar i början av nästa år. Skicka därför in en intresseanmälan redan nu, så hör vi av oss när vi återigen öppnar upp för besök på våra skolor.

Nyfiken på hur det ser ut i hytten?

Kolla in våra maskiner inifrån. (360 grader)