Yrkesvux

Bli maskinförare på ME-skolan i Örebro

Välkommen till ME-skolan i Örebro och maskinförarutbildningen hos oss. Här får du ett nytt yrke på 30 veckor.

Kursstart

  • 2023-09-04

Plats

Kvinnersta 533 Axberg
705 91 Örebro

Kontaktuppgifter

Örebro kommun
Utbildningssamordnare
Henrik Frih
henrik.frih@orebro.se
Tel: 019–213850, 079-0621836


ME-skolan
Annelie Forsell
annelie.forsell@me.se
08-7627086

Så här söker du

Du ansöker genom din lokala vuxenutbildning på din hem kommun.

Medarbetare

Annelie Forsell
Administration
Tel: 08-762 70 86
annelie.forsell@me.se

Kim Landström
Platsansvarig lärare
Tel: 019-195759
Mob: 072-2047368
kim.landstrom@me.se

Jan Eriksson
Platsansvarig lärare
Tel: 019–195757
Mob: 072–2038068
jan.eriksson@me.se

Tore Boman
Lärare
Tel: 019–195749
Mob: 070–5785749
tore.boman@me.se

Stefan Wittgren
Lärare
Tel: 019–195702
Mob: 072–2010497
stefan.wittgren@me.se

Fredric Larsson
Lärare
fredric.larsson@me.se

Olof Jacobsson
Verksamhetschef
019-1956733
olof.jacobsson@me.se

Tre bra skäl att utbilda sig på ME-skolan

Jobb direkt

Förarbristen är stor och nyexaminerade elever får i princip alltid jobb direkt.

Bra lön

En maskinförare i Sverige har i genomsnitt en ingångslön på ca 30 000 kronor.

CSN-berättigad

Våra yrkesvuxutbildningar är CSN-berättigade och kostnadsfria.

Ett nytt yrke på ett halvår

På vår vuxenutbildning får du lära dig ett helt nytt yrke på 30 veckor av lärare med lång erfarenhet av maskinföraryrket. Vi utbildar alltid efter verklighetens krav och har nära samarbete med många företag i branschen.

Du behövs på arbetsmarknaden

De närmaste åren beräknas flera tusen nya maskinförare behövas i Sverige. Arbetsgivarna är alltifrån stora bygg- och maskinföretag inom mark och anläggning till små familjeföretag. Varje år utbildas cirka 300 nya maskinförare, så de som finns är eftertraktade. Behovet av maskinförare finns inom alla segment av byggsektorn.

APL – Praktik gör skillnad

Hälften av de 30 veckorna tillbringar du på plats hos en eller flera arbetsgivare under praktikperioder (APL). Många av våra elever erbjuds anställning på någon av företagen efter avslutad utbildning.

Möt vuxeneleven Yusuf